LadyVu.com

Уши појави во студ

положи уво за настинки

Настинка - болест, вклучени голем број на непријатни симптоми на дел од човечкото тело: надраскан и болки во грлото, назална конгестија, треска. Пациентите често се жалат дека тие се во ладна уши појави. Па од време на време catarrhal болести победат дури и повеќето искусни, тогаш сите треба да знаат како да се третира, ако на ладно уши поп, и што да направам ако резултатот на настинка уши поставени подалеку од селото, каде што може да се добие квалитет на медицинска нега.

Зошто уши pop-ладно?

Носот, ушите и грлото се единствен систем, па повреда во едно од телата да предизвика патолошки промени во друг. Значи, ако синусите обременет со слуз, ја искривува на воздух во Евстахиевата туба, кој се наоѓа во увото. Чувство дека, во текот на студените уши појави, укажува на тоа дека на инфламаторниот процес почна, која заробени во средното уво. потоа може да се додаде доста забележителни болка, губење на слухот, или шум во ушите, и гноен исцедок од ушниот канал.

Поставени уши на ладно - Третман

Застоен воздух во ушите на настинка - повод да се консултираат со специјалист, otolaryngologist, затоа што често отитис медиа (средно уво инфекција) е предуслов за развој на губење на слухот. Заедно со кашлица и антибактериски лекови лекар пропишува:

 • eardrops (Anauran, Otipaks, Otium, Sofradeks итн);
 • масти (Oksikort, Хидрокортизон)
 • решенија врз основа на морска сол за миење на носните шуплини (на пр Rivanol);
 • fitosvechi уво (reamed, тенториумот и слично);
 • терапевтски облоги на паротидната област.

Во некои случаи, се прикажани постапките за физикална терапија.

Третман на уво со настинка народни лековиАко воспалителниот процес почна далеку од градот, на пример, пешачење, како и брза помош ако уши метеж, може да се користат методите на традиционалната медицина:

 1. Направете turundochku од волна, влажни во хидроалкохолен решение и се става во ушниот канал. На врвот на уво мора да бидат покриени со топол шал.
 2. Се користат природни антибиотици - сок од кромид или лук каранфилче.
 3. Се пече на мали сијалицата во рерната, и се отсече парче, го стави во увото.
 4. Внесе вотка прополис совршено заменува фармацевтски капка.
 5. Ефективна алатка - инфузија на ловоров листови, кои се закопани во ушите.
 6. Стави во уво пасуси тампони со воден инфузија на камилица, еукалиптус и calendula.

Важно е да се запамети дека сите назначени национални фондови може да се користи само ако не постои гној од ушите.

Поставени уши, по студената

Понекогаш се случува дека едно лице беше подложен на третман за настинки и заостанато чувство во уво не помине. Ова е знак дека болеста не е целосно исцелен. Во овој случај, можете да го користите следниве начини:

 1. Миење на носната пасуси со солена вода (1/2 лажичка сол во морето половина чаша вода) и носот капе капки vasoconstrictive аптека.
 2. Надувување на балонот или удар на воздухот низ коктел слама.
 3. Масажа на надворешното уво.
 4. ладно уши појави што да се прави
 5. Имитира процесот на џвакање.

Ако непријатностите продолжат, тоа не може да се избегне посета на лекар. Многу е веројатно дека е формирана во уво слушни анализа. Otolaryngologist брзо се мијат на плута од увото, и чувство на застојот исчезне.

Но областа на топлина на увото на пациентот, ѕиркаа наоколу во ушниот канал, капе борна или триење на алкохол во секој случај тоа е невозможно! Несоодветен третман може да доведе до сериозни компликации, до делумна или целосна глувост.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Tubo-отитис кај децатаTubo-отитис кај децата
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Акутен отитис медиаАкутен отитис медиа
Лепак увоЛепак уво
Болки во грлото кај детеБолки во грлото кај дете
Третман на воспаление на средното уво кај децатаТретман на воспаление на средното уво кај децата
Првите знаци на настинкаПрвите знаци на настинка
Алергиски ринитис - СимптомиАлергиски ринитис - Симптоми
Воспаление на средното уво кај децатаВоспаление на средното уво кај децата
Отитис медиа кај доенчињаОтитис медиа кај доенчиња
» » » Уши појави во студ