LadyVu.com

Кога се собираат коприви?

Медицински растенија, вклучувајќи ги и dioica коприва

, Тоа може лесно да се купат во аптека. Но, некои луѓе претпочитаат да се направи билни лекови на своја рака, контрола на ферментација и сушење процеси суровини. За нивното однесување треба јасно да знаат кога да се соберат коприви и на јавни места, како и некои карактеристики на растенијата палка.

Кога е најдобро да се собираат коприви да се третираат?

За терапевтски цели со користење корени, стебла и листови со семе што е опишано од страна на трева. Секој од деловите од коприва коприви собрани на едно време.

Корени треба да се ископа надвор пред или по цветни период - во рана пролет (март), или на крајот на летото (август-септември).

Најпопуларните медицина лисја и стебла од коприва се намали од средината на крајот на мај до август во сончево суви денови. Лето трева цвета и се акумулира максимум корисни компоненти.Семето на растенијата може да се собрани во само 3 недели по завршувањето на цветни период - околу септември.

Еве како да се соберат коприви:

  1. Одберете локација, далеку од цивилизацијата, особено за патишта, гробишта и депонии.
  2. Бидете сигурни дека за да се заштитат дебели ракавици на рацете.
  3. По копање на корените тие мора темелно да се измие со вода и суши.
  4. Собирање лисја презема првичните сушење - beveled или сече стебла од коприва треба да се остави во сонцето за 4 часа. Потоа можете да го отстранете ги листовите и ги испрати да се исуши.
  5. За семе растенија се врвовите овозможи да созрее, а потоа threshed.

Кога се собираат коприви за нега на коса и нега на кожата?

Совети за берење билки сметаат за релевантни за козметички апликации.

ако коприва (Листови) ќе се користи во сурова форма, можно е да се започне собирање веќе во почетокот на пролетта по снегот се топи. Овој материјал е исто така погоден за употреба во готвење.

Видео: диви растенија! Коприви. Како да се соберат и да не недоделкан! Салата од коприва. Суровини и исхрана.

Видео: Собирање коприва, коприва берење зима супа од коприви

Видео: Што билки за да се соберат и како да се подготват!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чај од коприва - придобивките и штетитеЧај од коприва - придобивките и штетите
Како да се готви супа од коприви?Како да се готви супа од коприви?
Супа со коприви и киселицаСупа со коприви и киселица
Маската на копривата косаМаската на копривата коса
Третман копривиТретман коприви
Коприва масло домаКоприва масло дома
Коприва за доењеКоприва за доење
Коприви - терапевтски својства и контраиндикацииКоприви - терапевтски својства и контраиндикации
Како корисни коприви?Како корисни коприви?
Ѓубриво коприваЃубриво коприва
» » » Кога се собираат коприви?