LadyVu.com

Galangal корен - лековити својства

galangal корен лековити својства

Potentilla ерекција или galangal

- повеќегодишно растение од семејството Розоцветни со голем корен. Се шири речиси во текот на Евроазија. Често, за да се разликува од galangal од семејството на ѓумбир што расте во Индонезија и во јужниот дел на Кина, наречена bloodroot диви Kalgan или galangal, трева.

galangal корен има многу корисни својства и се користи како народен лек, како и во готвење (како подправка за производство на инфузии).

Медицински својства на galangal корен

galangal корен содржи танини, флавоноиди, органски киселини, масни киселини, витамини, вклучувајќи ги и големите количини на витамин Ц, glucosides, гуми, смоли и восоци, богат сет на микроелементи. galangal формулации врз изложат бактерицидно, hemostatics, антисептик, аналгетик, choleretic, адстрингентно и рана-лековити својства.

Во внатрешноста decoctions и инфузии да се galangal корен со дијареа, ентероколитис, ентеритис, дизентерија, гастритис, чир на желудникот, како cholagogue жолтица холециститис, хепатитис. Во прилог на болести на гастроинтестиналниот тракт galangal каша што се користи за стоматитис, гингивитис и други орални воспаленија празнина, и ангина.

Однадвор galangal коренот се користи за рани, изгореници, смрзнатини, егзема и кожни воспаленија од различно потекло, неуродермитис, кожата пукнатини. Во прилог на модерната медицина лушпа galangal коренот се користи во третманот на матката крварење и хемороиди.

Galangal корен - контраиндикации и несакани ефекти

Поради неговиот хемиски состав galangal корен намалува пропустливоста на капиларите, што предизвикува вазоконстрикција, а тоа е на овој имот се базира, повеќето контраиндикации.

На пример, лекови со Kalgan не се препорачува за употреба со:

  • покачена температура;
  • хипертензија;
  • бременост;
  • зголеми згрутчување на крвта;
  • зголемен индекс на протромбин;
  • намалена гастрична киселост.

Несакани ефекти кои може да се случи при земање лекови со Kalgan вклучуваат гадење, повраќање, болки во стомакот. Се верува дека овие симптоми се должат на високата содржина на танини во фабриката, а во согласност со доза не треба да се почитуваат.

Како да се направи и да се вкорени galangal?

И во традиционалните и народната медицина препарати од Kalgan се користи во форма на лушпа, тинктура, екстракт, прав и мелем.

Супа од galangalДа се ​​подготви супа 30 грама мелено корен истурам чаша топла вода и се вари 20 минути, а потоа се филтрира.

Земете супа 1 лажица по час пред оброк, 3 пати на ден. Galangal корен лушпа се користи во третманот на гастроинтестинални заболувања, црниот дроб, гихт, дијареа, флатуленција, колитис. Однадвор - како облоги, како антибактериски и анти-воспалителни агент во болести на непцата и изгореници на кожата и гноен воспаленија.

тинктура од galangal

За подготовка на инфузии од 30 грама galangal корен истурам 0,5 литри алкохол (вотка или добро) и инсистираат на темно место за три недели, тресење барем еднаш дневно. Земете 30 капки од тинктура во половина час пред јадење, разредување со вода. Однадвор тинктура се користи за болести на усната шуплина, плачејќи егзема и изгореници.

екстракт од galangal

Алатката може да се купат во аптека. Прифатени 6 капки (деца 3-4 капки) три пати на ден во истите случаи како тинктура.

galangal корен третман

Мелем со Kalgan

Се користи како терапевтски и превентивна агент за чир на желудникот.

galangal прав

Тоа е основа на прав коренот на растението. Се користи за powdering плач рани и чиреви, како и во производството на масти пукнатини. За подготовка на маст 5 грама прав се меша со 100 грама стопен путер и инкубираат за 3-4 минути на тивок оган. Кога смесата ќе се олади, се користи за подмачкување испукани петици, рацете, усните.

Видео: / на / galangal: копање и инсистираат

Видео: Златен корен: лековити својства.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Билки за стомакотБилки за стомакот
Potentilla - лековити својстваPotentilla - лековити својства
Цревата колитис третман на народни лековиЦревата колитис третман на народни лекови
Том Јам: рецептТом Јам: рецепт
Бел слез коренБел слез корен
Марин корен - лековити својства и контраиндикацииМарин корен - лековити својства и контраиндикации
Тајландски супа со кокосово млекоТајландски супа со кокосово млеко
Goldenrod - корисни својства и контраиндикацииGoldenrod - корисни својства и контраиндикации
Валеријана корен - лековити својства и контраиндикацииВалеријана корен - лековити својства и контраиндикации
Вечерна - лековити својства и контраиндикацииВечерна - лековити својства и контраиндикации
» » » Galangal корен - лековити својства