LadyVu.com

Zumba губење на тежината

зумба слабеење

Zumba Фитнес танц е модерен тренд, кој неодамна стана се повеќе популарни. Во обука во исто време може да биде присутна до 50 луѓе, тие се влечкаат пред големо огледало. Под музика тренер огнена стои во предниот дел, покажувајќи на движење, кои се врз основа на елементите на латиноамерикански танци како што се меренге и салса. Zumba е одлична за губење на тежината, бидејќи веќе за една седница може да изгори до 600 калории.

Предности и контраиндикации Zumbi

Оваа фитнес тренинг има многу позитивни аспекти:

 1. За време на танцот вклучува сите мускулни групи, особено на долните. По неколку сесии ќе се чувствувате дека мускулите почнуваат да се израмни, а телото станува пофлексибилен. Zumba, исто така, помага да се справи со проблемот на повеќето мразеше жените - целулитот.
 2. По мускулите интензивна танц обука и вишокот течност остава садови и целото тело е заситена со кислород, поради тахипнеа по класи.
 3. Zumba има позитивен ефект врз вашиот држење на телото, ја зголемува протега подобрува флексибилноста и пластичност.
 4. И покрај тоа што овој танц помага во одржување на тон мускулите и придонесува за губење на тежината, тоа, исто така, се прилагодува на варењето на храната, го елиминира тежина во стомакот и го стимулира карличните органи. Исто така, Zumba е голема тренингот за срцевиот мускул.
 5. Друга предност на таква можност на танц вежби се ослободува, и физички и психички.


И покрај значајните придобивки не се дозволени од класи Zumba, постојат контраиндикации во кои ваквите обуки е:

 • срцева слабост;
 • постојана покачена притисок;
 • проширени вени;
 • болести на мускулно-скелетни систем.

Zumba Фитнес слабеење

Главната цел на Zumbi, се разбира, губење на тежината, и дека лекциите даде видливи резултати што треба да се разгледа некои точки:

 1. Zumba вреди да се гледа и во слободно и удобно облека која не ќе го попречат движењето.
 2. зумба танц фитнес
 3. Обуката треба да се одржи најмалку три пати неделно, за 30 - 60 минути.
 4. За време на часовите пијат вода за да се спречи дехидратација.
 5. Не се вежба на празен стомак, телото не може да го издржат товарот.

Се разбира, оние кои се ангажирани во или се случува да направите Zumba, се прашувам колку калории се изгорени од една лекција. Нема точни податоци, бидејќи овој број зависи од времетраењето на вежбање, интензитетот, физичко лице за обука, неговата маса. Во просек, плодна училишните часови може да изгори 500 до 700 калории.

Видео: Тоа е итно да се губат телесната тежина? Zumba!

Видео: Zumba Фитнес видео вежби зумба фитнес, танц за губење на тежината

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Аеробик: слабеење - вистинскиот избор!Аеробик: слабеење - вистинскиот избор!
Губење на тежината со помош на танцотГубење на тежината со помош на танцот
Танцување за слабеењеТанцување за слабеење
Тело балет за почетнициТело балет за почетници
Облека за ZumbaОблека за Zumba
Танц аеробик за губење на тежинатаТанц аеробик за губење на тежината
Zumba Фитнес - танц и hudeyZumba Фитнес - танц и hudey
Танц фитнесТанц фитнес
Zumba: МузикаZumba: Музика
Чекор аеробик за губење на тежинатаЧекор аеробик за губење на тежината