LadyVu.com

Чекор аеробик за губење на тежината

чекор аеробик за губење на тежината

Желбата да се губат телесната тежина, ние обично се бараат во фитнес клуб, каде се прашувате како да се избере еден сет на вежби. Денес, постојат многу системи за подигање на тон и подобра форма. Една од овие модерни техники стана чекор аеробик

за губење на тежината.

Што е чекор аеробик?

Чекор аеробик измислен Gina Милер - американски спортист. По повредата, таа се најде во вежбите на чекорите на можноста за рехабилитација. Од тогаш, како отскочна штица, посебна платформа, како и постапката има стекнато популарност низ целиот свет. Самото име на "чекор" се преведува како "чекор". Ова е аеробик врз основа на чекори - имено, во различни чекори од чекор на музиката на подот и назад. Pereshagivaniya случи во ритамот на танцот, и тоа не е тешко за почетници.

Постојат повеќе од 200 варијанти на чекори во чекор аеробик. Се разбира, сите ние нема да се опише, само допрете на основите.

  1. Ви застане на подот на двете нозе, платформата стои пред вас. Потоа, музика, можете да се застане на платформа со една нога, а потоа на залог, и втората, а потоа чекор на подот со една нога, чекор на подот на реваншот. Во таков ритам тече обука. Главната правило - не се стави нога на целосна нога и чорап на, фокусирајќи се на центарот на платформа, со цел да се спречи повреди и модринки. Во рацете на чекори може да се движи природно, или се искачи на pereshagivaniya ритамот.
  2. чекор аеробик за pohudeniya1
  3. Вообичаено, основните движење е во комбинација со влечење на коленото. Во овој случај, една нога на платформа, се исправува и другото колено и напнати, а потоа ја стави на подот, каде што се врати, а втората нога. Повторете го истото со другата нога.
  4. чекор аеробик за губење на тежината-танц
  5. Класи на платформа како што сугерира и хоризонтални вежби, како што склекови на платформата, или печатот, со нозете, фокусирајќи се на платформа. Во овој случај, ефектот од вежбањето се зголемува.
  6. чекор аеробик за губење на тежината-ups,
  7. Обично, чекор аеробик започнува со загревање, во која беа вклучени и голташе. Со една нога на платформата, ќе се пие вашиот пријател назад, или странично.
  8. Често на обуката на платформата поврзани мини тегови, обединувајќи ефект врз мускулите на рацете и нозете.
  9. чекор аеробик за pohudeniya2


колку калории изгореници чекор аеробик, зависи од интензитетот и времетраењето на вежбање. Меѓутоа, се поставува прашањето - дали чекор аеробик им помага на телесната тежина, ние сигурно може да се одговори во афирмативен. Таквите вежби се одржа во режимот со висок интензитет. За време на вежба на сите мускулни групи. Се разбира, главниот фокус е само на колковите и задникот.

Аеробик чекор: придобивките и штетите

Се должи на интензитетот на тренинг, чекор аеробик има контраиндикации. Главниот меѓу нив е и висок крвен притисок. Во процесот на обуката е голем товар врз срцето, а со тоа и можното влошување на хипертензија болести.

Друга контраиндикација се проширени болест. Таа аеробик користи најчесто на нозете, што не е премногу препорачливо за луѓето кои страдаат од едем, проширување и венски болести.

Како и со било каква физичка активност, чекор аеробик има добрите и лошите страни. Сепак, добрите уште повеќе. Главната предност е ефектот на чекор аеробик, кои ќе бидат видливи по неколку сесии за обука. По сите сесии на платформата енергична и активна други видови на аеробик. Меѓу несомнени предности, исто така, се зголеми на тон и расположение. Покрај тоа, чекор-обука имаат позитивен ефект врз срцевиот мускул, зајакнување. Се разбира, влијанието на оваа аеробни организми поединечно, сепак, тој веќе го најде фанови меѓу многу жени.

Видео: Чекор аеробик за губење на тежината. Фитнес. GuberniaTV

Видео: Чекор аеробик за губење на тежината

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како го направи чекор аеробикКако го направи чекор аеробик
Одење домаОдење дома
Аеробик за губење на тежината домаАеробик за губење на тежината дома
Слајд аеробикСлајд аеробик
Аеробик видови на фитнесАеробик видови на фитнес
Опрема за аква аеробикОпрема за аква аеробик
Танц аеробик за губење на тежинатаТанц аеробик за губење на тежината
Кој ќе им помогне да се постигне чекор аеробик?Кој ќе им помогне да се постигне чекор аеробик?
Аеробни фитнесАеробни фитнес
Спорт аеробикСпорт аеробик
» » » Чекор аеробик за губење на тежината