LadyVu.com

Тинејџерски акни кај момчињата - од лек?

Тинејџерски акни кај момчињата отколку да се лечиМногу често, влез во адолесценцијата дава момци многу непријатности. Особено, на лицето и телото на девојчињата и момчињата има голем број на грозен акни,

кои стануваат причина за многу психолошки комплекси.

Спротивно на популарното верување, акни во адолесценцијата се случи кај момчињата почесто од девојчињата. Ова се должи на фактот дека телото на еден тинејџер се случува на глобално хормонални промени, кога неговата крв ненадејно и неочекувано ја зголемува концентрацијата на машки полови хормони - андрогени.

Под влијание на покачени нивоа на андрогени почнува да се издвоите многу повеќе себум, како и промена нејзините карактеристики - станува повеќе густа и леплива, при што е тешко за излез од телото. Тоа е она што предизвикува појава на акни и комедони, кои даваат значајни непријатност тинејџер.Во овој напис, ние ќе ви кажам она што е потребно да се третираат акни во тинејџерски момчиња што е можно побрзо да ги спаси од овие досадни флеки, а не да има негативно влијание врз психата на детето.

Тинејџерскиот третман на акни кај момчињата на лицето и телото

Да се ​​излечи тинејџерски акни на грбот, лице и други делови од телото, се препорачува да ги почитуваат следните правила:

  • редовно чистење на кожата козметика, специјално дизајниран за адолесцентите;
  • извршување на секојдневните exfoliating лушпи;
  • користат различни крпи за лице и тело;
  • промена на pillowcase на перницата на секои 1-2 дена;
  • ажурирање постелнина барем 1 пат неделно;
  • под никакви околности, не се притисне мозолчиња на лицето и телото!

Покрај тоа, таа треба да се направи некои промени во храната адолесцент исхраната - да се елиминира пржена храна, голем број на зачини и слатки. Подгответе храна за деца на оваа возраст е најдобро за една двојка, можете да го користите варени и печени јадења. Тинејџерски акни кај момчињатаИсто така, бидете сигурни да се вклучат во вашата дневна исхрана момче свежо овошје и зеленчук, тие ќе бидат во можност да обезбеди неговото тело со потребните снабдување на витамини и минерали и да му помогне да се добие преку овој тежок период.

Конечно, за третман на адолесцент акни кај младите мажи може да се користи како дрога, како Klindovit, Baziron AC или Effezel. За жал, овие лекови и сите од горенаведените мерки не секогаш ги даде очекуваните резултати, и во повеќето случаи, тинејџерите треба да чекаат само до нивото на хормоните во телото се нормализира. Обично, тоа се случува во 16-17 години, но некои момци не може да се ослободи од тинејџерски акни многу подолго.

Видео: Тинејџерски акни кај момчињата отколку да се лечи

Видео: Тинејџерски акни BOYS од лек

Видео: Третман на акни, третман на акни, акни третман во вашиот дом

Видео: Елена Malysheva. Како да се ослободите од акните?

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Козметички проблеми во адолесценцијатаКозметички проблеми во адолесценцијата
Тинејџерски акниТинејџерски акни
Хиперандрогенизам кај женитеХиперандрогенизам кај жените
Како брзо да расте масти тинејџер?Како брзо да расте масти тинејџер?
ПубертетПубертет
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Акни е детеАкни е дете
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
Акни на грбот и раменицитеАкни на грбот и рамениците
» » » Тинејџерски акни кај момчињата - од лек?