LadyVu.com

Тинејџерски акни

тинејџерски акни

Адолесценцијата е најтешко возраст, бидејќи тоа е во овој период во телото се случуваат реструктуирање глобалните процеси во психата на еден тинејџер и хормоналниот систем. Непријатна појава која се случува речиси секое дете за време на неговото растење, се тинејџерски акни.

Зошто тинејџерите мозолчиња?

Се должи на фактот дека во адолесценцијата доаѓа пубертетот, хормони кои се одговорни за тоа, активирање на лојните жлезди. Тие, пак, почнуваат да се произведуваат големи количини на секрет, кој е поволна почва за различни бактерии. Резултатот е воспаление на лојните канал и на кожата на адолесцент акни е формиран.

Кога ќе тинејџерски акни?

Треба да се напомене дека овој проблем може да се случи тинејџери и женски и машки, а се појавува за прв пат, обично на возраст од 10-13 години. Во повеќето случаи, акни кај адолесценти се појави на носот или челото. Обично, проблемот е решен со кожата по себе е поблиску до дваесет години, но ретко се случува, дека aknevaya исип понекогаш се манифестира во зрелоста. Причината за ова може да биде не само на хормонални бранови, но исто така и голем број на други причини - стрес, нарушувања на спиењето и исхрана, прекумерна страст значи против акни.

Третман на акни кај адолесцентиСе ослободи од проблемот на акни во адолесценцијата е тешко, бидејќи причината не е само надворешни фактори, но, исто така, промени во телото. Исто така, имајте на ум дека сите тинејџерски кожа е различна, а со тоа и соодветен третман треба да се утврди поединечно. Но, во секој случај, клучот за успех лежи во лицето за нега на ден. Со редовно миење на акни на лицето на тинејџер ќе бидат лишени од главните причини за неговото постоење - е прашината и нечистотијата што се акумулира во текот на денот. Така, кожата треба да се чистат толку често колку што два пати на ден - наутро и навечер. Запомнете дека треба да се мијат со топла вода, како што го унапредува проширувањето на порите и подобрување на нивните чистење. И да се заврши ритуалот миење со ладна вода е најдобар - тоа се стеснува порите и до одреден степен се спречи нивното загадување. Исто така, не треба да заборавиме за подлабоко чистење. Најмалку два пати неделно, ќе треба да се мијат твоето лице со користење на втор тим, откако зема на парна бања.

неколку години на докажани алатки може да се користи за лекување на тинејџерски акни:

  1. Најпопуларниот начин се смета за салицилна киселина. Во било која аптека за продажба имаат различни решенија, кои се разликуваат во нивниот процент на салицилна киселина (1%, 2%, 3%, 5%, 10%). Неопходно е да се избрише чисти лицето натопена во раствор со памук. Тоа е најдобро да се користи 1%, 2% или 3% раствор.
  2. катран сапун - е уште еден ефикасен лек за акни. Измијте со користење на овој сапун се препорачува во текот на ноќта, бидејќи тоа е премногу сува кожата.
  3. Prater - стар дрога ефикасни во третманот на акни. За жал, не е возможно да се купи во варен форма. Ќе треба да се земе на рецепт од лекар, третман на акни кај адолесцентиво која за вас во специјализирана аптека подготви каша. Тоа мора да се применуваат на лицето натопен памук и по можност во вечерните часови.
  4. Во однос на значи надворешна употреба, тоа е познато позитивен ефект Бруер е квасец за акни. Тие се нормализира метаболизмот и да им помогне да се ослободи од овој проблем.

Во исто време, тинејџер треба да го следат начинот на исхрана. Препорачани одбие киселини, пушеле и зачинета храна, вештачки бои и конзерванси, како и бонбони и сода вода.

Видео: Третман на акни, акни на лицето

Видео: Тинејџерски акни кај момчињата отколку да се лечи

Видео: Како да се третираат тинејџерски акни

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Козметички проблеми во адолесценцијатаКозметички проблеми во адолесценцијата
Осип на челото на возрасен - ПричиниОсип на челото на возрасен - Причини
Акни на лицето - причините за зониАкни на лицето - причините за зони
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Акни на лицето - причиниАкни на лицето - причини
Акни е детеАкни е дете
Поткожно мозолчињаПоткожно мозолчиња
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни на грбот и раменицитеАкни на грбот и рамениците
Што ако имало акни на челото?Што ако имало акни на челото?
» » » Тинејџерски акни