LadyVu.com

Зенер - аналози

Зенер аналози

Проблемот на акни и акни пречи многу. И покрај присуството на голем избор на различни алатки, акни носи многу проблеми. Еден од најчестите лекови за проблем на кожата е Zinerit, аналози кои исто така се карактеризира со висока ефикасност.

состав zineritom

На способноста на дрога за да се инхибираат активноста на бактериите, намалување на воспалението, да се регулира производството на себум и да се спречи појавата на комедони, се должи на присуството во него следниве компоненти:

 • еритромицин - антибиотик има природно потекло, која се јавува поради уништување на бактерии;
 • Етанол има антимикробно и сушење ефект;
 • цинк ацетат, го намалува воспалението, го намалува производството на себум;
 • Диизопропил себакат moisturizes на кожата.

Лек за акни Зенер

Оваа дрога е ефикасна во борбата против акни и мозолчиња. Впуштат во негова помош се препорачува во тешки случаи, кога различни козметика се неефикасни. Тоа се користи стриктно следење на препораките дадени во упатството:

 1. Прво, да се спроведе чистење на површината на кожата неутрална состав.
 2. Вијалата се навалува надолу и притисок на кожата, се врши на погодените места.
 3. Третмани беа применети два пати на ден за десет недели.

Веќе по две недели може да се открие со усогласување на кожата, отстранување на воспаление и сушење на малите. По третманот продолжи да го користи Зенер значи само по лекар.

Поради присуството во состав на моќната антибиотик зголемува веројатноста за појава на зависност од дрога. Во таков случај потребно е да се откаже од нејзиниот прием. Ако во текот на првиот месец не најде подобрувања, малку е веројатно дека средствата ќе се манифестира во иднина. Друг недостаток на средства лежи во неговата способност да се исуши на горниот слој на епидермисот, кој е зошто тоа не одговара на сопствениците на ронлив кожата.

Пред употреба, консултирајте се со вашиот лекар за да се идентификуваат вистинската причина за проблемот, што може да се состои од хормоналните промени.Zineritom аналози, откако во својот состав цинк и антибиотик развиена и тоа не беше. Сепак, опсегот на производи против акни е доста широк. Најпопуларните средства:

 • Klenzit;
 • Скинорен;
 • Ретиноична маст;
 • Ау Baziron.

тие можат да бидат многу поефикасни во некои случаи.

Зенер или Baziron - што е подобро?

Главната разлика помеѓу значи е дека кога се применува Baziron зависноста не се јавува. Иако третманот што го имаат истото (три месеци), но сепак ефективноста на третман за повторна употреба zineritom намали.

При изборот zineritom или Baziron, исто така, да ги земе предвид дека по укинувањето zineritom мозолчиња стане уште поголема. Овој феномен е краток рок, сепак, не е многу пријатен.

Најпопуларните Zinerit најде на сопствениците на мрсна кожа, бидејќи лекот отстранува сјај и се суши малку Зенер или Скиноренна кожата, која често се забележува кога се користи Baziron.

Но, поголемиот дел се уште преферира Baziron, бидејќи по некое време на употреба zineritom лек станува неефикасен.

Зенер или Скинорен - што е подобро?

Различни лекови активни супстанции. Скинорен е забранет за употреба од страна на деца на возраст од дванаесет години, додека Зенер таква нема контраиндикации. Избор zineritom или Скинорен зависи од проблемот на дофат на раката. Значи, Скинорен помага да се елиминира komendony и флеки и Зенер елиминира воспалението и ги убива бактериите. Затоа, пред да аплицираат мора да се консултирате со вашиот лекар.

Видео: Зенер аналози коментарите

Видео: Скинорен аналози

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Како да се аплицира акни салицилна киселина?Како да се аплицира акни салицилна киселина?
Акни во текот на бременостаАкни во текот на бременоста
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
Зенер акниЗенер акни
Гел dalatsinГел dalatsin
Гел klindovitГел klindovit
Sintomitsinovaja маст акниSintomitsinovaja маст акни
Муабетчија акниМуабетчија акни
» » » Зенер - аналози