LadyVu.com

Како да изберете крем за акни?

Во моментов, многу се заинтересирани за прашањето што акни крем luchshe.Sredstva се појавуваат на лицето на иритација и да ги третираат сега се бара не само за тинејџери, за жал, акни станува возраст поврзани со болести. Дури и луѓето над 30 години не се имуни на акни. Причините за појава на акни се лоша исхрана, сиромашна средина и многу други фактори. Заедно, тие се зголеми времето на лојните жлезди, изложување на кожата на дополнителен стрес.Секоја жена сака да има совршена кожа

Назад на содржина

Причини за Акни

Се разбира, главната причина за појава на акни и мозолчиња - овој хормон, кој е зошто повеќето од проблемите со кожата се гледа кај адолесцентите, кога телото почнува турбулентен хормоналните промени. Речиси секој тинејџер е забележан болести како што се акни, тоа е исто така на повеќето подложни на бремените жени и жените во одреден период од менструалниот циклус. Кај мажите по тинејџерски мозолчиња и акни се поретки отколку кај жените. Дури и бебињата присутни хормонални криза, а може да има осип на мозолчиња и акни. Во суштина, во прилог на хормонални, лошата исхрана, недостаток на сон, замор, животната средина, урбаните смог се патогени фактори за појава на акни и да предизвикаат болест.

Зборот "pimple" - не е медицински термин, лекарите постојат неколку типови на акни:

  • митесери - лојните приклучок кој ги запушува порите, тоа се нарекува црна точка;
  • папула - воспалени и болна pimple;
  • брадавица - акни со присуство на гнојна содржина;
  • нодуларен, цистична акни - тешка форма на брадавица која се бара системски третман;
  • молња акни - најтежок облик на акни со која се бара медицински третман

Степенот на појава на акни, исто така, се утврдува со генетика кожата, лојните жлезди, предиспозиција за појава на акни. Како кожата помалку склони кон појава на акни луѓето со нормална до сува кожа, често болеста се јавува кај луѓето со тип комбинација на кожата, и често страдаат од појавата на акни луѓе со мрсна кожа.

Назад на содржина

Спречување на акни

Ако зборуваме за спречување на појава на акни, треба да се земе во предвид дека тоа само ќе благи форми кои се лекуваат, ако користите крем против акни. Прво на сите, тоа е потребно да ги преиспита своите снабдување систем, елиминирање на пржени, слатка храна богата со едноставни јаглехидрати.

Второ, да се спречи ширењето на акни поради надворешни фактори, односно, за подобро следење на хигиената на рацете и лицето. Се препорачува да се користи редовно антисептик крем и маска за акни на лицето. Прикријат креми акни и акни - не е опција. Козметички основа не е лек за мозолчиња и blackheads.Неопходно да се користи за чистење маст, тие ќе ја штитат кожата од прекумерна нечистотија и бактерии кои предизвикуваат воспалителниот процес.

Назад на содржина

Средства за борба против акни и акни

Проблем на кожата треба посебна грижаДобра помош во борбата против проблемот на акни лекови Metrogil. Активна супстанција во него е метронидазол. Metrogil - гел за топичка апликација има антибактериски својства. Боро плус крем за акни - тоа е исто така добар помошник во тешка задача да се справи со акни. Крем мултифункционален и ефикасна, таа е составена од билки кои имаат антисептички, благотворно и лекување ефект. Хербални формула со цел да се бори против болестите на кожата, го намалува чешањето, смирува иритираната кожа, moisturizes и штити. Исто така, Миро има антибактериски и антифунгални ефекти.

Во крем ѓумбир Лили, сандалово дрво, NIIM, алое вера и други тревки. Боро плус крем за акни широк спектар примени најмалку 2 пати на ден, после 2-3 апликации на воспаление на кожата значително се намали, а кожата станува повеќе здрави. Боро Плус има дебела, мрсна конзистентност, се апсорбира, не само поради нејзината текстура, совршено moisturizes на кожата, го заштитува не само од појавата на акни, но, исто така, на пример, од chapping. Ова е најверојатно најдобриот крем за акни во својата класа, ако се мери врз основа на комбинација на цена, квалитет и ефикасност.

Па со иритација и воспаление на кожата на такви средства:

  • крем за акни на лицето чистење на кожата фирмата Гарние;
  • за мрсна и комбинирана кожа костум Klerasil;
  • средства од серијата чиста линија е многу добро да се справат со проблемот на акни, се составени од природни состојки, со што се намалува ризикот од алергии на минимум;
  • крем за акни на Зенер лицето - со редовна употреба е речиси целосно да се излечи акните, помага да се спречи повтори ерупции;
  • NIVEA Гел - кожата е исчистен брзо, гел обезбедува одлична влага во лето и зима оброци, чисти порите на себум.

Друг доста ефективни средства - Bepanten маст. Маста се препорачува да се користи не повеќе од 3 пати на ден, тоа moisturizes и омекнува кожата, промовира исцелување и да се намали воспалението.

Вреди да се напомене дека состојбата на вашата кожа да се оцени субјективно, за ефикасна борба против акни и акни бара сет на мерки. Тоа е најдобро да се сврти кон козметик, дерматолог и ендокринолог, отколку да се само-лекувам. Ендокринолог ќе го именува потребни тестови, ќе ви помогне да се идентификуваат хормонална нестабилност, што предизвикува појава на несовршености на кожата.

Тоа е многу важно да се држиме на правото исхрана. Тогаш борбата против несовршености на кожата ќе биде најуспешен, а кожата секогаш ќе имаат само пријатно изненадување.

Видео: крем за мрсна кожа - како да се избере? Lancome, Чиста линија, Арно, Clinique, L'Oreal, Estee Lauder

Видео: Шминка за AKNEkutane / Демо ББ крем од кожа 79

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Калиум перманганат од акниКалиум перманганат од акни
Акни на храмовите - причинаАкни на храмовите - причина
Акни е детеАкни е дете
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Акни - ТретманАкни - Третман
Хормонални акниХормонални акни
Внатрешна мозолчиња на лицето - причиниВнатрешна мозолчиња на лицето - причини
Акни на лицето - ТретманАкни на лицето - Третман
» » » Како да изберете крем за акни?