LadyVu.com

Гел Скинорен

Скинорен гел

Многу од нив се загрижени за проблем на кожата и потрага по начини за елиминирање на акни. Еден од најефикасните лекови е Скинорен гел. Дерматолозите препорачуваат употреба на средства на било која возраст. Тоа е апсолутно безбеден за време на бременоста и доењето, и има практично нема несакани ефекти. Единствениот недостаток е неговата бавна акција.

Составот на Скинорен

Главната активна супстанција е азелаична киселина (1 g), има антимикробна, анти-воспалителни својства. Покрај тоа, како дел од гел се:

 • letitsitin (7%), во насока на елиминирање на воспаление;
 • пропилен гликол (5%);
 • прочистена вода;
 • натриум хидроксид;
 • триглицериди, за зголемување на пенетрацијата компоненти.

Примена на гел skinorenom

Оваа алатка е активно се користи за да се справи со проблеми со кожата како резултат на различни корисни својства:

 1. Антибактериски својства го инхибира растот на патогени организми.
 2. Поради keratolytic имот, гел елиминира постоечките комедони и да се спречи појавата на нови.
 3. На антиинфламаторни ефект е инхибиција на синтезата на масни киселини, иритирачки на кожата.
 4. Се должи на фактот дека објектот не е зависност, тоа е идеален за долгорочен третман.

Употреба на дрога е наведено во:

 • присуство на акни кои се појавија како резултат на хормоналните развој;
 • спроведување на постапките за прочистување со цел да се спречи формирање на апсцеси, како резултат на инфекција;
 • појавата на флеки кои се појавија во текот на периодот на хормоналните промени.

Скинорен е ефективна за лекување на акни и митесери.

Гел за акни СкиноренНајраспространетиот дрога се наоѓа токму во борбата против акни. Во исто време, тој се бори не само со постојните мозолчиња, но, исто така, го спречува развојот на нови. Користејќи гел помага на олеснување на воспаление и хиперпигментација.

Таа се користи како средство за:

 1. Прво, лицето темелно исчистени и суви, натопена крпа.
 2. А потоа стискаш на гел со големина на зрно грашок и да ги подмачкува проблематични области нежно масажа на кожата.
 3. Повторете ја постапката два пати на ден.
 4. За целосна обновување на составот се користи во рок од три месеци.
 5. Понекогаш со употреба на средства доаѓа егзацербација и влошување на кожата, која се манифестира во својата пилинг, и иритација. Да се ​​елиминираат овие симптоми се препорачува да се намали дозата на гел еднаш дневно.

Позитивни резултати може да се види само по четири недели. Сепак, третманот треба да се заврши само по курсот.

Скинорен - гел или крем?

На разликата помеѓу овие форми е првенствено во концентрација на азелаична киселина, 20% од која е присутна во крем, и гел, само 15%. Фактот дека гел продира во кожата брзо, затоа што тоа не е дел од материјалот што се бара. структурата на гел на полимер, тоа е, во својот состав има 70% вода и само 3% масти. Крем е масло емулзија во која масти е 15%, и 50% вода.

Гелот се препорачува да се применува на лицата кои се склони кон мрсна кожа, а времето е подобро да се користи за сува и чувствителна кожа. Доблеста на гел е дека тоа што се елиминира сјај и на тој начин се лади површината на лицето. Тоа е лесно се апсорбира, Скинорен гел или крембидејќи совршена шминка.

Аналози на гел Скинорен

До денес, многу други аптеки нудат лекови за проблем на кожата. Меѓу оние кои во својот состав имаат азелаична киселина агенти се следниве лекови:

 • Kuriozin;
 • Azogel;
 • Aknestop;
 • Baziron;
 • Aknederm.

Видео: Коментари од лекар за лекови Скинорен: акција, услови за користење, несакани ефекти, аналози

Видео: Скинорен ГЕЛ

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Маст спасителМаст спасител
Differin - аналозиDifferin - аналози
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Од она што им помага на салицилна маст?Од она што им помага на салицилна маст?
Гел azelikГел azelik
Зенер акниЗенер акни
Лосион DiprosalikЛосион Diprosalik
Blefarogel 1Blefarogel 1
Диклофенак гелДиклофенак гел
Гел klindovitГел klindovit
» » » Гел Скинорен