LadyVu.com

Скинорен крем

Скинорен крем

Скинорен

- популарен фармацевтски агенс е наменет за борба против акни хиперпигментација и се испушта во форма на гел и крем.

Скинорен крем состојки

. Крем Скинорен супстанција е хомогена бела боја на садот со алуминиумска цевка 30 g акни Скинорен крем содржи 20% од активната супстанција - азелаична киселина, за разлика од Скинорен гел, која содржи 15% од активната состојка. Покрај тоа, таа вклучува и други состојки во кремот:

 • бензоева киселина;
 • arlaton 983S;
 • глицерол;
 • пропилен гликол;
 • tseteariloktanoat;
 • Кутина CBS;
 • прочистена вода.

На фармаколошко дејство на лекот Скинорен

Скинорен крем има следниве ефекти:

 • го спречува таложењето на масти во фоликулите на косата;
 • намалување на воспалителни процеси во епидермален слој;
 • намалува пигментацијата по акни.

Скинорен во форма на крема е ефикасен во лекување на:

 • акни вулгарис (акни);
 • хиперпигментација главно епидермални или дермални-епидермални melasma;
 • себореичен дерматитис.

Во некои случаи, кога се користи Скинорен крем можните несакани ефекти, како што се:

 • иритација, лупење на кожата;
 • чешање, гори;
 • еритема;
 • алергиски реакции како што се исип;
 • фоликулитис.

За време на бременоста и доењето е можно да се користи Скинорен дрога по консултација со лекар. Сепак, тоа е невозможно да се спречи добивање на крем на подрачјето на градите непосредно пред јадење.

Упатство за употреба Скинорен кремДозата и времетраењето на владата разбира третман поставува специјалист, врз основа на тежината на симптомите. Крем се дистрибуира тенок слој на погодените области на кожата акни, која прво треба да се чистат со вода или со неутрален детергент. Тоа треба да ги заштити очите, мукозните мембрани на устата и носот да падне на нив подготовка. Ако агентот е на површината на слузницата или во вашите очи, измијте го местото случајно изложени, вода за пиење.

Како по правило, се забележува позитивни промени во системска употреба Скинорен крем забележани кон крајот на четвртата недела, но дури и со изрична визуелни подобрувања треба да продолжат да се применуваат на лек за неколку месеци. Скинорен крем на флеки треба да се користи во комбинација со sunscreens УВА и УВБ. Ова е направено за да се спречи влошување на болеста и да се спречи средно изветвена пигментацијата на кожата.

Ако по третманот постои иритација, треба да се намали износот на крем се применува во еден чекор, или средство за намалување на употребата на зачестеноста на еднаш на ден.

Аналози на дрога Скинорен

Во Скинорен крем има синоним аналози - фармацевтски производи со иста активна состојка, а сличен сет на помошни компоненти.

Aziks-Derm - значи во форма на крема и гел за надворешна употреба, главната активна компонента на која, исто така, е азелаична киселина (20%). индикации средства Се соочуваат со крем Скинорениста како онаа на Скинорен крем:

 • акни вулгарис;
 • абнормална пигментација.

Крем за надворешна употреба Skinoklir 20% се однесува на формулации за локално лекување на акни и хиперпигментации.

15% гел Azelik исто така, содржи во својот состав на активната компонента е азелаична киселина. На дрога има висок бактериостатски активност и го намалува производството на масни киселини, промовирање на формирање на акни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Differin - аналозиDifferin - аналози
Лек за акни на лицето за тинејџеритеЛек за акни на лицето за тинејџерите
Приходите од пост-акниПриходите од пост-акни
Гел azelikГел azelik
Пост-третман на акниПост-третман на акни
Маст за акни на лицетоМаст за акни на лицето
Зенер акниЗенер акни
Гел dalatsinГел dalatsin
Гел СкиноренГел Скинорен
Акни на грботАкни на грбот
» » » Скинорен крем