LadyVu.com

Третман на акни

третман на акни

Многу луѓе погрешно се претпостави дека акни е чисто козметички проблем. Но, всушност, причини за појава на акни

Тоа може да биде посериозна отколку што се чини. Во некои случаи, акни се појавува поради несоодветна нега на кожата или се одговор на надворешни дразби. Потоа акни лек не беше потребно долго време, и ќе биде во употреба на специјални козметика. Но, она што треба да направите ако акни се поврзани со здравствени проблеми? Овие точки треба да се третира. Но, прво и основно, тоа е потребно да се утврди зошто има појава на акни. Тоа зависи од причината и како да се третираат акни. Можеби ќе треба да се земе посебна козметички третмани, а понекогаш и тоа е доволно да се користи маска за акни. Во секој случај, ако има проблеми со кожата, на редовна основа, тоа е потребно да се преземат мерки, бидејќи ако не се третираат акни, тоа може да остави траги на акни, која ги отстрани многу тешко.

Како за лекување на акни?

Акни лечење е поделена во неколку фази. Прво на сите во собата причина за појава на акни. Како што е определено од степенот на оштетување на кожата. Врз основа на резултатите, ќе бидат именувани интегриран третман за отстранување на болеста, а во исто време да се стават во ред состојбата на кожата.

Со длабоки и големи акни се препорачува да се подложат на третман за убавина за пост-третман остави дамки и sledov.Chernye мозолчиња (комедони) обично се резултат на контаминација на кожата, а со тоа, третманот се состои од чистење процедури.

За лекување на гнојни акни треба антибиотици.Значи прикривање на активноста на лојните жлезди, може да биде корисно за третман на бели дамки, од најчестите во адолесценцијата.

Да се ​​третираат ефикасно акни не мора да се однесуваат на козметички операции, постојат многу рецепти кои може да се подготви и независно. Но, се разбира, со помош на професионална значително се намали времето за избор на соодветни алатки и дефиниции причините за појава на акни. Да експериментирате со лекови не е потребно ако користите готови алатки, вие не треба да ги користите почесто отколку што е напишано на пакувањето, со надеж дека ќе го зајакне ефектот. Во прилог на готови производи, можете да го користите маска за акни кои лесно може да се направи дома. Само имајте на ум дека кожата на лицето е повеќе пријател отколку во другите делови од телото, па затоа на состојки кои го сочинуваат маската мора да бидат избрани со големо внимание.

Маски за акни:

  • Квасец маска за акни. Се раствора во прочистена вода една лажица на квасец да се добие хомогена маса. Додадете неколку капки свеж сок од лимон. Потоа, ќе се применуваат маска за чистење на кожата и почекајте да се исуши. Исплакнете со ладна вода.
  • маска од акни од инфузија од невен. Измешајте еднакви делови на аптеката тинктура од невен со пченично брашно. За да се добие хомогена маса, можете да додадете прочистена вода. Маската се нанесува за 10 минути.
  • маска за акни за мрсна кожа. 2 лажици јагоди, се меша со лажица свеж сок од грејпфрут и шлаг плаша јајца. Маската се нанесува за 15 минути.

Лосиони против акни:

  • - се раствораат во чаша на прочистена вода за две лажички calendula тинктура и мед. Избришете ја проблематични области двапати на ден.
  • - 500 ml квалитет вотка додадете лажица камилица цвеќиња, невен лажица лажица две игли, 3 лист хлебните. Испрати инфузии за една недела, вирус и се чува во сад темно стакло. Лосион треба да се чистат само проблематични области.

Како да се ослободи од траги од акни по

Да се ​​ослободи од дамки по акни може да им помогне на Белење маска. Не заборавајте дека по примената на средства за белење не можат да се сончаат, па таква маска е подобро да се применуваат пред спиење.

  • Измешајте мед и сок од лимон и се применуваат на кожата. Исплакнете со ладна вода по 25 минути.
  • во еднакви делови, се меша јогурт и сецкани листови зелка. Маската се нанесува за 15 минути.
  • многу корисна за лекување на траги од акни маска на бела глина. 2 лажички свеж сок од лимон се меша со глина и се разредува со топла вода се додека униформа конзистентност. Маската треба да се применуваат за 20 минути.
  • Измешајте еднакви делови на свеж сок од лимон и брашно (пченица или компир). Нанесете ја маската за 15 минути и исплакнете со ладна вода.
Како за лекување на акни

Само да се отстрани дамките од акни, можете да го користите маска на свежа вода сунѓер. Кожата по таква маска ќе ги олупи, ќе биде иритираше, па треба веднаш да се применуваат дебел слој на негување крем најмалку 2 часа. Оваа маска може да се направи 2 пати неделно, пред спиење. Но, бидете внимателни, badyaga не може да поднесе жалба за секој тип на кожа! Ако забележите појава на несакани реакции, тоа е подобро да се користат и други средства.

третман на акни може да трае од неколку дена до неколку месеци, во зависност од состојбата на кожата. Но, крајниот резултат ќе зависи само од правилен пристап кон проблемот, редовноста на процедурите и упорност.

Видео: Malyshev за лекување на акни тешка. примери

Видео: Malyshev за лекување на акни благи. примери

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тетрациклини за акниТетрациклини за акни
Акни на носотАкни на носот
Приходите од пост-акниПриходите од пост-акни
Пост-третман на акниПост-третман на акни
Акни е детеАкни е дете
Третман на акни на лицетоТретман на акни на лицето
Активен јаглен од акниАктивен јаглен од акни
Акни - ТретманАкни - Третман
Како да се исчисти лицето од акни?Како да се исчисти лицето од акни?
Акни на грботАкни на грбот
» » » Третман на акни