LadyVu.com

Чешање на вагината

Чешање на вагината

Чешање и црвенило на вагината - прилично вообичаени причини за третман на жените на гинеколог. Што е причината за ваквите непријатност, што да направите за да ги најдат дома, и како да се отстрани тешка чешање во вагината? Со овие прашања, ќе се занимаваме во текот на овој член.

Интензивно чешање на вагината Причини

Чешање во вагината може да се должи на следниве причини:

 1. инфламаторен процес кој може да се активира од страна на разни инфекции, сексуално преносливи болести.
 2. Ако уринарниот и репродуктивниот систем органи се фистули, е во контакт со нивната урина, измет со цервицитис, ендометритис случи дразбите кои предизвикуваат чешање на вагината.
 3. Алергиски реакции на хигиената и вагиналниот контрацептивни средства. Чешање во вагината после секс може да се случи како резултат на употребата на кондоми со спермицидно желе - тие најчесто предизвикуваат алергии. Ваквите реакции може да се случи при користење на средства за подмачкување.
 4. за време на хормонални пореметувања предизвикани од страна на менопауза, дијабетес, крв болести или бубрежна инсуфициенција може да се случи сувост на вагината и чешање.
 5. Чешањето може да се појави како реакција на прегревање или хипотермија, лекови или носење тесна долна облека.
 6. Заболувања на кожата може да предизвика чешање и се шири во вагината.
 7. Некои жени со силен емоционален стрес (лутина, страв) постои чешање, овие симптоми може да се преселат во областа на вагината.

Третман на чешање на вагинатаКако што можете да видите, причините за чешање во вагината може да бидат различни, а со тоа и третман ќе бидат различни. Во некои случаи, тоа е доволно за да се елиминира надразнување (почеток носат удобно облека од природни материјали), а други имаат потреба од користење на дрога. Од своите да се утврди причината за чешање во вагината не е секогаш можно, и не можете да се ослободи од него. Затоа апелираме до Габриел е неопходно да ги заостри тоа не е неопходно - ако јадежот не помине на 3 ден, одете на лекар. специјалист за истражување за да се утврди причината за чешање во вагината и да се каже отколку да се третираат. Покрај лекови вашиот лекар може да препише диета ограничување на внесувањето сол, масна и зачинета храна и алкохолни пијалаци.

Како да се смири чешање во вагината народни лекови?

Традиционална медицина, и ја одобри употребата на билки како помошни средства за отстранување јадеж во вагината. Обично, лекарите препорачуваат хип бањи со камилица. За третман на вагинален чешање кај луѓето, исто така, се користи douches екстракт од билки и употребата на тампони натопени со лековити формулации. Најпопуларниот се следните рецепти:

 1. Лажица камилица цвеќиња пополни две чаши врела вода, се стави во водена бања и се вари на тивок оган за 3 минути. Чорбата се филтрира преку чести цедилка и се излади до 37 ° C. Како резултат на супа се користи секоја вечер за Douching. Во текот на третманот - 1 недела.
 2. Чешање на вагината народни лекови
 3. Тоа е исто така се користи за Douching инфузии од коприва и невен цвеќиња. Да се ​​подготви инфузија лажица на која било од билки треба да се прелива една чаша врела вода. Важно е да се запамети дека Douching инфузии и decoctions треба да се користи само топло.
 4. Ако се препорачува неподнослива чешање да го користите следниов мешавина од какао путер и борови масло. 50 грама и 5 грама на овие масла соодветно загреан во круг или сад емајл глина, загрева до вриење и лади до 35-40 ° C. Оваа композиција во изобилство навлажнета газа и се става вагината, претходно измиени сода решение. Тампонот е отстранет во утринските часови. Паралелно со употреба на овој агенс е препорачливо да се внесат на инфузија од мешавина од еднакви делови на шишарки, ред, Hypericum, бреза лисја, невен цвеќиња и цикорија. 2 лажици од смесата истурете еден литар зовриена вода и се 3 пати на ден за три четвртини чаша 30 минути пред јадење.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чешање на вагинатаЧешање на вагината
Болести на вагинатаБолести на вагината
Непријатност во вагинатаНепријатност во вагината
Бели дамки во вагинатаБели дамки во вагината
Слуз од вагинатаСлуз од вагината
Чувство на печење во вагинатаЧувство на печење во вагината
Изгребани круг околу вагинатаИзгребани круг околу вагината
Воспаление на вагинатаВоспаление на вагината
Зошто чешање на вагината?Зошто чешање на вагината?
Мирисот од вагинатаМирисот од вагината
» » » Чешање на вагината