LadyVu.com

Го положи уво по пливање

Го положи уво по пливање

За време на празниците капењето во топлото море сенка таков проблем како "уво пливачот" - овој синдром се развива кога ушниот канал е постојано влажна. Проблемот е познато на спортистите кои се вклучени во базенот, како и љубителите на нуркање. Размислете за тоа како да се однесуваме ако после капење положи неговото уво.

Карактеристики на структурата на слушно помагало

Кога увото добива вода, тоа може да предизвика паника бидејќи Некои луѓе веруваат дека тоа е навлезен "во главата", па дури и им се закануваат со инфекција на мозокот. Но, се разбира на Факултетот за анатомија знае дека тоа лице е надворешниот, среден и внатрешното уво. Водата влегува само во надворешниот, што е - во ушниот канал, кој се наоѓа на крајот на тимпаничната мембрана, што служи како бариера за течности. Така, ако на надворешното уво поставени вода, средно или внатрешниот тоа нема да навлезат.

Меѓутоа, ако за време на нуркање голтка вода преку носот, тоа може да се влезе во Евстахиевата туба - тесен канал поврзани со средното уво. Во овој случај, лицето ќе се соочат со повеќе непријатност и не само метеж, но, исто така, "болка во грбот".

Што ако моето уво поставени на вода?

Отстранување на течности во надворешното уво, само доволно. Некој да ви помогне да скокаат на една нога со главата навалена, со дланката да воведе остри движења - се притисне и се повлече од страна на уво преку создавање на притисокот во внатрешноста.

Исто така, постојат повеќе смирени метод за да се ослободи од вода, ако положи неговото уво. Вие мора да лежи на ваша страна, да се проголта неколку пати и да се обидат да се движат неговите уши. Водата треба да се излее.

Ако рака е памук, може да се стркала надвор од нејзиниот тенок flagellum и вметнете ја во ушниот канал, колку што е можно, а потоа да легне во мир. Таквите тампон апсорбира течност.

Како да се отстрани водата од средното уво?Ако, по акцијата на вода што падна низ Евстахиевата туба, поставени увото за да се ослободи од непријатни сензации помогнат turundochki памук натопени во загреани борна алкохол (Тоа не мора да биде жешко!). Исто така, симптомите на застојот и олеснување на пецкање капки otinum или Otipaks. Тоа е корисно да се заврши вашата глава топол шал.

Водата во морето и реката нестерилни, поради висок ризик од паѓање во инфекции на средното уво: ако "пука" тешко, и има треска, треба веднаш да се консултирате со вашиот лекар.

можните компликации

Обично паднал во ушен канал лесно да се отстрани течноста, и метеж исчезне во рок од неколку часа. Но, тоа се случува дека гласините почнува да ги сумира на пациентот - признаен звучи лошо, бучавата во мојата глава. Ова е знак дека порасна слушни анализа, кога водата се впушта во уво, а сега положи целиот пасус, поради што звуци се искривени.

Земете сулфурна плута може лекар. Обидете се да го направите тоа сами не е достоен за тоа, особено - се користи памук брисеви, кои се едногласно тврдат ЕНТ лекарите обично не се погодни за чистење уши.

Тоа се случува дека по нуркаат поставени на ушниот канал и уво од него воспалени. Пациентот се жали на чешање, болка, отпуштање, имајќи по нуркање положи увонепријатен мирис. Во овој случај, веднаш да се побара медицинска помош, или воспаление шири на средното уво.

Превенција "уво пливачот"

Ушниот канал секогаш мора да биде сува, бидејќи во случај на систематски лекции во базенот е погодно да се ослободи од влага со користење на фен за коса. Auricle се повлекува нагоре и кон надвор, а потоа се хранат во ушен канал усогласат топол воздух поток. Памук пупки повторно не треба да се користи, бидејќи тие ја иритираат кожата, ја нарушуваат неговата флора и даде зелено светло за да се спречи патогени mikrobam.Ne гума или посебен чепчиња, кои не ќе им овозможи на течност за да ја засени радост на пливање.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што ако во увото е изложен на вода?Што ако во увото е изложен на вода?
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Третман за воспаление на средното уво уво домаТретман за воспаление на средното уво уво дома
Како да се мијат вашите уши дома?Како да се мијат вашите уши дома?
Чешање во ушите - причини, третманЧешање во ушите - причини, третман
Ставив моето уво - што да правам?Ставив моето уво - што да правам?
Дете си ја почеша ушитеДете си ја почеша ушите
Како да се закопаат капка во ушите?Како да се закопаат капка во ушите?
Детето се жали на болка во увотоДетето се жали на болка во увото
Воспаление на надворешното увоВоспаление на надворешното уво
» » » Го положи уво по пливање