LadyVu.com

Спортски исхрана за жени

спортски исхрана за жени

Ако порано се сметало дека спортски исхрана е специјално дизајниран за мажи, сега дека жените долго време се силна позиција и спорт, производителите се стреми да ги задоволи нивните потреби. Денес, и покрај фактот дека многу од нив се уште се плаши од "хемија", спортска исхрана за жени не изгледа нешто сосема невообичаено - напротив, тоа е сосема во побарувачката.

Правилната спортски исхрана за жени

Бидејќи телото на жената е договорено поинаку од телото на човекот, спортски исхрана, исто така, ќе бидат различни - и дозирање, и композиција. Покрај тоа, не сите додатоци кои се потребни за мажи, ќе биде популарен кај девојките - по обуката цели обично се различни. Ако човек е - збир на мускулната маса и убав олеснување за девојки често - губење на тежината и намалување на мускулниот тонус, како и промени во телото на составот во индексирање на мускулното ткиво, наместо на масти.

Сметаат дека на најдобрите спортски исхрана за жени:

  1. Протеини. Протеини - е втора титула на протеин, а протеинот е главен градежен материјал за мускулите. Како по правило, тоа се зема од страна на оние кои сакаат да се добие мускулна маса или да ја замени својата постоечките масти. Во првиот случај, се додаваат протеини прав на главното напојување, во втората тие го замени некои оброци. Понекогаш се користи, а со цел да се губат телесната тежина, но потоа се намали основната исхрана.
  2. Амино киселини. Овој тип на спортски исхрана се исти цели како и протеините, сепак, жените не се толку важни за брзо опоравување на мускулите, затоа што, како по правило, тие не се интензивно вежбање, како и не имаат тенденција да рефус мускули.
  3. Витамини. Спортски исхрана за жени на таков план, се во голема побарувачка, затоа што едно лице минерални резерви брзо изпускам за време на интензивен тренинг. Покрај тоа, за разлика од конвенционалните аптека комплекси вклучени тука токму оние супстанции кои имаат потреба од еден спортист, а не на просечен човек. Сепак, ако имате балансирана исхрана, во која има житарици, зеленчук, овошје и месо, овој додаток не се применува.
  4. Колаген. За кожата и зглобовите се колаген, која е релевантна и во драматична губење на тежината, а во екстремни стресови. Треба ли да го преземе конкретно да ви кажам тренер или спортски лекар.
  5. губење на тежината. Ова е повеќето релевантни за дополнување на жените, затоа што тоа е со фер секс тело е дизајниран така што на масти е лесно да се чуваат и е многу тешко да исчезне. Сепак, не секој масти режач ќе ефект: Поради зголемената побарувачка за оваа категорија често се наоѓаат лажни. Тоа треба да се здобијат со такви средства само по совет на тренер или спортски лекар (веројатно ќе се советува L-carnitine), а само во ревидираните продавници.


Не заборавајте дека секогаш може да се одлучат за природна спортска исхрана. Наместо на протеини за да јадат пилешко, риба и сирење, наместо витамини - плодови, овошје и зеленчук, и наместо масти режач - кафе.

Како да се избере на спортски исхрана?

За да изберете спортски исхрана треба да се консултираат со лекар или тренер. Земете овие лекови без дозвола не е препорачливо, бидејќи може да се донесе телото повеќе штета отколку добро. Покрај тоа, треба да се избегне овие додатоци:

  1. Добитници. Овој производ не е погодна за секој човек, да не зборуваме за девојки. Тоа е премногу висока во калории, паспортски исхрана витамини за жени секогаш голема шанса да се добие слој на поткожното масно ткиво.
  2. Anabolics. Малку жени се осмелуваат да недоделкан анаболни стероиди (машки хормони), но постојат и други. Таквото мешање во хормоните може да резултира со непристоен здравјето на целиот организам.
  3. Креатин. Овој додаток е тесна специјализација - тоа е само потребно да го поставите на моќ, и ако не го стори кревање на тешки предмети, нема потреба за креатин.

На прашањето за тоа дали спортски исхрана е лоша, може да се вратиш на неодредено време, како јасна мислење за овој резултат не постојат експерти. Одлуката е секој човек за себе.

Видео: Зошто девојките спортски исхрана Џери Љубовта тело

Видео: Спорт Исхрана (Zina Руденко)

Видео: Топ 10 додатоци за жени. Спортска исхрана.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Gainer - Спортска исхранаGainer - Спортска исхрана
Спортски исхрана за раст на мускулитеСпортски исхрана за раст на мускулите
Fat Burner - Спортска исхранаFat Burner - Спортска исхрана
Кога за пиење шејк протеини?Кога за пиење шејк протеини?
Оценка на спортски исхранаОценка на спортски исхрана
Спорт исхрана за губење на тежинатаСпорт исхрана за губење на тежината
Спорт Исхрана за почетнициСпорт Исхрана за почетници
Она што е различно од gainer протеинот тежина?Она што е различно од gainer протеинот тежина?
Протеини Слабеење девојкиПротеини Слабеење девојки
Спорт Исхрана - амино киселиниСпорт Исхрана - амино киселини
» » » Спортски исхрана за жени