LadyVu.com

Третман на уво застоен воздух во вашиот дом

Што да направите во вашиот дом, ако положи неговото уво? Ова прашање им пречи на луѓето кои се чувствуваат непријатно метеж во ушите. Не веднаш паника и хистерија. Првично, ќе треба да се утврди каков вид на разумот, положи неговото уво.

Ајде да погледнеме од најчестите причини.

слушни анализа

Прво место во популарност во ова прашање го церумен импакција. Овде е потребно да се каже дека во никој случај не се обиде да го отстраните себеси со памук или други предмети. Инаку, да се избегне оштетување на тапанчето е веројатно нема да успее. Се разбира, во оваа ситуација тоа е најдобро да се оди на лекар, но ако немате време да Крстоносните до специјалист, потоа извадете го приклучокот, можете без напуштање на куќата.

 • Ако се поставени на уво, да ги преземе 3% хидроген пероксид и капе неколку капки. По краток временски период на плута ќе биде помека и истекува на самото уво.
 • Исто така, со цел да се отстрани приклучок, можете да го користите маслиново масло. Малку се загрее, а потоа капе неколку капки во ушниот канал. Во овој случај, сулфур, исто така, исцедена низ неколку минути.

Третман на уво застоен воздух во вашиот дом

содржина:

капки притисок

Ако барем еднаш во својот живот да лета со авион, а потоа, се разбира, да знаеш дека во процесот на слетување или полетување пред силно ушите поп. Некои луѓе застоен воздух во ушите се појави по патување во лифт. Што да направите во таква ситуација? Се ослободи од таквите непријатни сензации, ќе им помогне на неколку активности. Малку подотворена уста и масажа на областа меѓу храмот и 'рскавицата на увото. Оваа акција е да се дистрибуираат притисокот и олеснување на метеж.

навлегување на вода

Колку често се среќаваме со ситуација кога ќе се врати од реката, постои метеж во ушите? Што да направите во вашиот дом, ако увото по пливање се приклучи?

 1. Со цел да се задржи водата од увото, тоа е неопходно да се застане на една нога и се фрламе на него. Ако течност гради во левото уво, а потоа треба да скокаат на левата нога и обратно;
 2. Во прилог на првиот метод, тоа е можно да се прибегне кон краткотрајни затоплување. Земете греење рампа и легна на ушите поставени. Во таква ситуација треба да биде околу 15 минути.

третирање на назални

настинки

Доста честа ситуација каде што во текот на студените поставени нејзиното уво. Што да направам?

Првата работа е да се каже дека опструкција на уво - компликација која дава ладно. Затоа, во почетокот да се елиминира болеста. Совршен начин во овој случај ќе биде носната лаважа решение со сол. Земете го шприцот и пополнете го со солена вода. По ова, држете една ноздра, а другата нежно влезе во течност од шприцот. Шефот на ова треба да биде малку фрлен назад. Се вели дека оваа постапка треба да се врши најмалку пет пати на ден.Се разбира, никој не ви забранува да се направи облоги. Земете една мала парче газа и впие тоа во борна алкохол. Место на ткаенина околу врвот на уво и се покрива со фолија или пакет. Уво треба да биде топло. Тоа е зошто тоа е потребно да се заврши во шамија.

Гимнастика за ушите

Таа, исто така се случува, дека постои застој во увото, и не постои болка. Што да се прави тогаш? Многу лекари препорачуваат во овој случај вежби за ушите, што е најмногу најкраток временски период ќе помогне да се ослободи од чувството на ситост.

Вреди да се каже дека за време на вежбање на податоците што треба да се биде крајно внимателен. Работата е дека преголемата ревност може да доведе до дислокација.

третирање на назални

Кои други начини да се ослободи од метеж?

Назален уво може да биде придружена со треска. Во секој случај, сите манипулации поврзани со ушите треба да се направи со голема претпазливост.

Значи, ако имате нормална температура мора да биде:

 1. Внимателно чистење на ушите;
 2. Земете коктел стап и направи од него малку памук turundochku;
 3. Направете раствор: 1 чаша вода и 1 лажиче .. сол;
 4. Навлажнете turundochku во растворот и се притисне од вишокот на влага;
 5. Turunda вметнете во ушниот канал;
 6. Raskalov сол во садот, се стави во торба и да го прикачите на увото;
 7. Лежи странично надолу увото на пациентот. Во таква ситуација треба да биде околу 1,5 часа.

Ако во прилог на застојот на уво имате треска, неопходно е да се изврши голем број на следново:

 1. Прво треба да се намали температурата;
 2. Не чистете и топло вети уво! Миење на носот претходно направени решение. За овие цели, ќе ви треба: 1 чаша вода, 1 лажичка .. сол и 2 капки на јод;
 3. Ако болката се зголемува со секоја минута и не може да се толерира, веднаш повикајте брза помош.

Совет: "Ако имате зголемена телесна температура, во секој случај, не е пријатна уво"!

Народни лекови за застојот на уво

Совет: "Употребата на јавните пари треба да биде договорено со лекар."

Во заклучок, тоа треба да се каже дека силна метеж на уво, тоа е најдобро да се консултираат со лекар. Специјалист ќе биде во можност да се идентификуваат причините за застојот и пропишува соодветен третман.

Видео: Како да се третираат уво вети. Како да се третираат на уво во домот на народни лекови.

Видео: ветија уво третман народни лекови

Видео: Како да се мијат УШИ ДОМА

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Го приклучокот во уво - СимптомиГо приклучокот во уво - Симптоми
Преку многу влегува во трудот по извршувањето на плута?Преку многу влегува во трудот по извршувањето на плута?
Третман уво домаТретман уво дома
Положи уво и бучава неговатаПоложи уво и бучава неговата
Капки во ушитеКапки во ушите
Како да се исчисти ушите?Како да се исчисти ушите?
Чешање на ушитеЧешање на ушите
Приклучоци во ушитеПриклучоци во ушите
Го положи уво по пливањеГо положи уво по пливање
Ставив моето уво - што да правам?Ставив моето уво - што да правам?
» » » Третман на уво застоен воздух во вашиот дом