LadyVu.com

Ткаенина тавани водат

ткаенина тавани

Што е таванот се водат? Овој дизајн на ткаенина, специјално обликувани фиксна под главната таванот. Инсталација на суспендирани тавани практика е околу за повеќе од четириесет години. Но, тука е ткаенина почна да го освои срцата на дизајнерите на ентериер и нивните клиенти во последно време.

Бесшевни ткаенина тавани беа пред само петнаесет години. Тие биле измислени од страна на развивачите Clipso фирма. Како тие се разликуваат од филмот ПВЦ?

Состав на ткаенина суспендиран тавани

За нивното производство се користат многу тенка ткаенина платно за суспендирани тавани, практични мрежа која е импрегнирана на двете страни со полиуретан. Но, зошто тие се викаат исто така, и лесна?

Традиционалните таванот ПВЦ филм има многу предности, но, за жал, со еден значаен недостаток: ПВЦ платно не повеќе од два метри широк, па се водат потребно да се залемени на две групи, поради што се формира на споеви. Овој детал е особено забележливо кога сјајни таванот. И најверојатно не би уживале таков дефект во најистакнатите место во куќата.

А вториот недостаток е низок мраз PVC. Тие можат да издржат температури над само нула.

Силата на филмот во тавани, премногу мал - тие се лесно да се оштети со остри предмети, а инсталацијата е потребно за да се загрее просторијата, па се до шеесет и пет степени Целзиусови - колку удобно тоа време мајстори.

Предности на ткаенина тавани

Ајде сега да се испита на надоместоците на ткаенина тавани. Првото нешто што може да се молам, - ролна ширина ткаенина таванот пет метри, кој ќе ви овозможи да ја покрие целата површина на просторијата без грозен рабовите.Овие тавани не се плашат од студеното време. Затоа, тавани, врз основа на ткиво може да се инсталира во простории кои не се загреваат за долго време. На пример, во селска куќа.

Ткиво таванот петнаесет пати поголема од силата на филмот. Тие се поблиску до традиционалните таванот декорација.

Инсталација на суспендирани тавани ткаенина не бара загревање области и отстранување на мебел - мебел се соберат во центарот на собата доволно, така што тоа не се меша со инсталирање на baguette.

Основата на овој тип на таванот ви овозможува да изберете не само на вообичаените бела боја за внатрешни работи, но, исто така, да ја користите апликацијата за печатење на фотографии за вашиот избрани шема, може да се користат да се направи airbrushing и уметнички сликарство. Бојата на таванот може да биде и до пет пати било водата базирани на боја.

Грижа Платно тавани водат е едноставна: може да се избрише со влажна крпа или влажни вакуум. Ако одеднаш се поплавени соседи - таванот нема да успее. Тој, како ПВЦ и способен да држи топла и ладна вода. Дури сега, овие тавани не се подготвени долу под товарот на вода, течноста се шири во текот на целата област и тече по ѕидовите. Исцедете акумулираната вода подобро специјалист никој не го прави тоа. Па нема потреба да се подели влакната пирс на таванот или на некој друг начин.

Антистатик ткаенина тавани, еколошки и не изгори. Тие значително подобрување на акустичните карактеристики на соба, целосно да ви ослободување на ехо.

Недостатоци се водат таванот ткаенина

Првиот важен недостаток ткаенина таванот - неговата висока цена. Со долгорочни контакт со вода, на ткаенината ја менува бојата, и ако контактот трае повеќе од четириесет и осум часа, на таванот почнува да тече. И уште една работа на дел од недостатоците - ткаенина тавани брзо се апсорбираат околните мириси, што го прави тешко да се грижи за нив.

И на крај - не секогаш имаат "лесна" се однесува на таванот ткаенина суспендиран. Сега има и PVC до четири и пол метри. Сега, во повеќето од собите во становите може да се инсталира и филм тавани без рабовите гаден. Па изборот е ваш.

ткаенина тавани 1Ткаенина тавани водат 2ткаенина тавани 3
ткаенина тавани 4ткаенина тавани 5Ткаенина тавани водат 6
ткаенина тавани 7Ткаенина тавани водат 8ткаенина тавани 9

Видео: ткаенини тавани и PVC таванот во еден стан.

Видео: Како да се направи тавани водат ткаенина Descor да се качи Clipso - тавани во Москва

Видео: Формулата на удобност. Ткаенина тавани водат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Таванот се водат сатенТаванот се водат сатен
Бесшевни таваниБесшевни тавани
Варијанти на суспендирани таваниВаријанти на суспендирани тавани
Мет тавани - добрите и лошите страниМет тавани - добрите и лошите страни
Ткаенина таваниТкаенина тавани
Рашири тавани - што подобро да се избере?Рашири тавани - што подобро да се избере?
Таванот бели водатТаванот бели водат
Поправка на суспендирани таваниПоправка на суспендирани тавани
Ткаенина тавани водат - добрите и лошите страниТкаенина тавани водат - добрите и лошите страни
Кои се тавани?Кои се тавани?
» » » Ткаенина тавани водат